اصول و مبانی ترک اعتیاد اثربخش ۲

یک ترک اعتیاد اثربخش چه ویژگی هایی دارد؟

نظارت

در طی دوران ترک اعتیاد، باید دائما بر مصرف مواد نظارت کرد، چون ممکن است در این بین وقفه هایی صورت پذیرد. اینکه بیمار بداند دائما مصرف موادش تحت نظارت قرار دارد، به نوعی به روند درمان او نیز کمک می کند و همین تحت نظارت بودن باعث ایجاد نوعی انگیزش در جلوگیری از استفاده مجدد از مواد می شود. نظارت همچنین باعث می شود بازگشت بیمار به سمت مواد مخدر شناسایی شود و همین به پزشکان و برنامه ریزان ترک اعتیاد این علامت را می دهد که باید در روند درمانی و برنامه های درمانی فرد تجدید نظر کنند.

نظارت همواره در همه ی زمینه ها اثربخش است اما نباید از حد لازم بگذرد و فرد بیمار این احساس را در خود داشته باشد که حتی روی کوچک ترین رفتار او نیز نظارت می شود. وقتی فرد بیمار در حین دوران درمان از خود رفتارهایی نشان می دهد که مطابق با بازه ی زمانی درمانی او نیست، این به برنامه ریزان نشان می دهد که باید در روند درمانی فرد تغییراتی را لحاظ کنند چون این بیمار روند کندی از خود نشان می دهد و احتمال می رود مجددا به سراغ استعمال مواد مخدر رفته باشد (گاه ممکن است به هر طریقی فرد بیمار حتی در کمپ های ترک اعتیاد نیز به مواد مورد نیاز خود دسترسی پیدا کند و این امری غیر ممکن نیست).

آزمایش

در کنار مشاوره و درمان های فردی و گروهی، باید از بیمار آزمایش های گوناگونی چون HIV یا ایدز، هپاتیت B و C، مرض سل و سایر بیماری های عفونی گرفته شود. عموما استعمال مواد مخدر باعث می شود از سوی بیمار رفتارهایی سر بزند که آنها را در معرض بیماری های عفونی خاصی قرار می دهد. با استفاده از درمان های مبتنی بر مشاوره و معطوف بر مشاوره های فردی، می توان فرد را نسبت به این رفتارها آگاه کرد تا مبادا از این به بعد بر اثر رفتارهای خطرناک ناشی از استعمال مواد، دچار بیماری های عفونی شود. همچنین مشاوره می تواند به افرادی که هم اکنون از بیماری های نام برده ی عفونی رنج می برند کمک کند تا سریع تر به بیماری خود غلبه کنند و به نوعی آن را مدیریت کنند.

نکته ی حائز اهمیت دیگر این است که پزشکان مربوطه باید بیمار را نسبت به اینکه درمان ضدِ ویروسیِ بسیار فعال یا به اصطلاح HAART دارای اثربخشی بسیار بالایی در مقابله با بیماری هایی چون ایدز است، آگاه سازند تا افرادی که با خبر شوکه کننده ای چون ایدز مواجه می شوند خود را نباخته و نسبت به درمان آن و ادامه ی زندگی امیدوار باشند. همچنین در صورتی که جواب آزمایش ایدز برای بیماری مثبت نشان داده شد، مرکز درمانی می تواند با سازمان ها و نهادهای انتفاعی و غیر انتفاعی مربوطه در ارتباط باشد و نسبت به درمان با یکدیگر همکاری های لازم را داشته باشند.

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *