نیازهای منحصر بفرد زن باردارِ دارای اختلالات مصرف مواد مخدر

نیازهای منحصر بفرد زن باردارِ دارای اختلالات مصرف مواد مخدر

نیازهای منحصر بفرد زن باردارِ دارای اختلالات مصرف مواد مخدر

استعمال مواد مخدر، الکل یا تنباکو در طول دوران بارداری می تواند نه تنها مادر بلکه جنینِ در حال رشد را نیز در معرض مواد استعمالی و نیز تاثیرات دراز مدت آن ماده قرار دهد. سیگار کشیدن در دوران بارداری می تواند منجر به خطراتی شود از جمله به دنیا آوردن فرزند مرده، مرگ و میر جنین، سندرم مرگ ناگهانی نوزاد، به دنیاآمدن پیش از موعد، مشکلات تنفسی و قلبی عروقی، رشد آهسته ی جنین و نوزاد کم وزن. نوشیدن الکل در دوران بارداری می تواند منجر به توسعه ی “اختلالات اسپکترم الکل” در جنین و به دنیا آوردن فرزند دارای وزن کم و نیز مشکلات رفتاری و شناختی شود.

اگر مادر قبل از به دنیا آوردن فرزند خود از برخی مواد مخدر چون تریاک استفاده کند، این استعمال می تواند باعث سندرم بازپسگیری در نوزادان تازه به دنیا آمده شود که این سندرم را با نام NAS یا به اصطلاح “سندرم خودداری از نوزاد” می شناسند. کودکانی که NAS دارند، بیشتر از سایر افراد در معرض خطراتی چون بیماری های تنفسی، مشکلات تغذیه، وزن کم و حتی مرگ قرار دارند.

تحقیقات، ارزش درمان های مبتنی بر شواهد را برای زنان باردار و نیز فرزندان آنها به اثبات رسانده است و برخی از این نمونه درمان ها شامل درمان از طریق تجویز دارو می باشد. همانگونه که FDA نیز آن را تایید کرده است، دارو درمانی برای درمان اعتیاد و وابستگی به تریاک اثبات شده است و در کنار آن می توان از متادون درمانی در کنار مراقبت های حین بارداری استفاده کرد تا مادر و فرزند از خطرات نام برده دور باشند و بتوان فرزندی سالم را به دنیا آورد. با این حال هنوز فرزندانی که در دوران بارداری، مادر آنها متحمل متادون درمانی شده است، مستلزم توجه به نشانه ها و علائمی اند که ممکن است پس از به دنیا آوردن در آنها مشاهده شود. اخیرا مطالعات نشان داده است که می توان علاوه بر متادون از داروی دیگری نیز برای ترک اعتیاد و وابستگی به تریاک استفاده کرد، که آن را بوپرِنرفین می نامند و  مصرف آن باعث کاهش نشانه های NAS در نوزادان می شود و مدت زمانی که نوزاد باید پس از به دنیا آمدن در بیمارستان بماند را تحت تاثیر قرار می دهد (کاهش می دهد).

بارداری می تواند عامل انگیزشی مهمی برای ترک اعتیاد در زنان قلمداد شود. هر زنی با هرگونه اختلال رفتاری ناشی از مواد مخدر یا الکل، این انگیزه را در خود دارد تا فرزندی سالم به دنیا بیاورد و این می تواند باعث ایجاد این انگیزه در فرد شود تا با طی کردن فرایند ترک، هم سلامت خود را بدست آورد و هم فرزندی سالم را به دنیا آورد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *