سایر عوارض و مشکلاتِ پیش بینی نشده ی اعتیاد ۲

سایر عوارض و مشکلاتِ اعتیاد

اعتیاد می تواند زندگی افراد را به شکل های دیگری نیز علاوه بر آنچه تاکنون در مقاله های سایت ذکر شده، به خطر اندازد؛ به شکلی که فرد اصلا انتظار آن را ندارد.

  • استفاده ی سنگین از برخی از مواد مخدر می تواند به روی مغز و نیز سایر اندام های فرد چون کبد، کلیه ها و شش های او تاثیر بگذارد.
  • افرادی که مواد مخدر را تزریق می کنند در معرض بیماری های مربوط به “ویروس های انتقالی از طریق خون” قرار گیرند، بیماری هایی چون هپاتیت نوع c و ایدز. همچنین قرار گرفتن در معرض روابط جنسی محافظت نشده هم می تواند به نوعی انتقال دهنده ی همین بیماری ها از سوی فرد بیمار به فردی سالم شود (فرد سالمِ دارای اعتیاد یا حتی فرد سالمی که مواد مخدر مصرف نمی کند اما با فردِ بیمار رابطه ی جنسی برقرار می کند).

  • رانندگی در شرایطی که فرد مواد مخدر مصرف کرده است می تواند جان او و سایر افراد بی گناه را به خطر اندازد.
  • مرگ و اوردوز نیز یکی دیگر از عواقب پیش بینی نشده و خطرناکی است که ممکن است بر اثر مصرف مواد مخدر یا براثر مصرف همزمان مواد مخدر با سایر مواد رخ دهد. (اغلب افرادی که دچار این حالت می شوند ممکن است اصلا اطلاعی از اینکه دچار این مساله می شوند نداشته باشند).

مصرف مواد مخدر ممکن است سلامت روان فرد دارای اعتیاد را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد. یکی از این بیماری های خطرناک جنون است؛ بله درست شنیده اید جنون؛ گاه ممکن است مصرف مواد مخدر فرد را در حالت جنون قرار دهد (حالتی روانی که در آن فرد دیگر نمی تواند حقیقت را ببیند و درک کند و رفتاری کاملا غیر عادی از سوی او بروز می دهد). افرادی که سابقا و در تاریخچه ی فامیلی شان جنون را در خود داشته اند، بیشتر از سایر افراد در معرض دست یافتن به جنون (در صورت مصرف مواد) قرار دارند.

وقتی یک فرد  به مصرف ماده ی مخدر معتاد می شود:

  • احساس می کند بدون آن نمی تواند هیچ کاری انجام دهد
  • اغلب وقت خود را صرف پیدا کردن و مصرف آن ماده می کند
  • برای دست یافتن به حالت سرخوشی سابق، هربار نسبت به دفعه های قبل به مقدار مصرف بیشتری نیاز دارد.
  • مواد مصرف می کند تا از عوارض ناشی از مصرف نکردنِ آن، مثل بدن درد، خماری و سردرگمی در امان باشد یا از این حالت ها خارج شود.

 

اعتیاد به مواد مخدر عارضه ای است که بیشتر از آنچه فکرش را کنید عوارض جانبی برای فرد به همراه دارد؛ برخی از عوارض جانبی آن برای همه روشن است اما برخی از مشکلاتِ متعاقبِ اعتیاد ممکن است بر فرد پوشیده باشد که در بالا برخی از آنها نام برده شدند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *