تاثیرات طولانی مدت مصرف مواد مخدر ۳

تاثیرات طولانی مدت مصرف مواد مخدر

 تاثیرات طولانی مدت مصرف مواد مخدر

در طولانی مدت است که تاثیرات مخرب و خانمان سوز اعتیاد به مواد مخدر خود را نشان می دهد و تاثیرات بظاهر مثبت روزهای اول (در ذهن فرد معتاد) را می پوشاند. افرادی که دچار اعتیاد می شوند نمی توانند مانند یک فرد عادی رفتار کنند، نمی توانند به خوبی تصمیم گیری کنند و اغلب خود را در شرایط خطرناک و رفتارهای خطرناکی قرار می دهند. جنبه های مختلفی از زندگی یک فرد دارای اعتیاد دستخوش تغییر می شود که در زیر به برخی از آنها به عنوان تاثیرات طولانی مدت مصرف مواد مخدر اشاره می شود.

  • مدرسه: وقتی فرد به اعتیاد روی می آورد، آدم سابق نیست و نمی تواند روی درس متمرکز شود. همچنین نمی تواند مطالعه کند و از عهده ی تکالیف ساده ی مدرسه هم برنمی آید، چرا که مغز او و نواحی مربوط به این عملکردها دستخوش تغییرات بسیاری شده اند.
  • کار: ناتوانی در تمرکز منوط به مدرسه نمی باشد و فرد طبیعتا حتی روی شغل خود و مسئولیتی که به وی واگذار شده نیز تمرکز نخواهد داشت و عمدتا شغلش را نیز از دست خواهد داد.
  • روابط: فردی که مواد مخدر استعمال می کند احساساتی و غیر منطقی می شود، به خصوص زمانی که با او راجع به ماده ی مخدر بحث می شود و از او دراین باره انتقاد می شود.
  • پول: استفاده از مواد مخدر چیز ارزانی نیست و همین گران بودن باعث می شود با بالاتر رفتن مقدار مصرف در طول زمان، فرد به پول بیشتر و بیشتری برای تامین ماده ی مصرفی، نیاز داشته باشد. آنها حتی ممکن است با اعضای خانواده ی خود نیز وارد مشاجره و بحث در این باره شوند تا نهایتا به چیزی که می خواهند (پول تامین مواد) دست یابند.
  • اخلاق: این دسته از افراد وقتی به مواد خود می رسند و مصرف می کنند اخلاق خوبی دارند ولی وقتی تاثیرات مواد از سر آنها می پرد، اخلاق شان هرلحظه بد و بدتر می شود.

  • رابطه جنسی: استفاده از مواد مخدر باعث می شود فرد داشتن یک رابطه ی جنسی سالم را فراموش کند و حتی در صورت داشتن رابطه ی جنسی نیز به مسائل بهداشتی آن توجه نکند. نتیجه ی رعایت نکردن بهداشت رابطه ی جنسی و داشتن رابطه ی جنسی مراقبت نشده؛ گاه می تواند حاملگی ناخواسته با خود به همراه داشته باشد و گاه نیز باعث بیماری های عفونی و انتقالی چون ایدز شود.
  • مسائل قانونی: فرد مصرف کننده گاه برای دست یابی به مواد مخدر مرتکب جنایت های مختلفی می شود از جمله دزدی، گروگان گیری و… همچنین به همراه داشتن برخی مواد مخدر مانند شیشه جرم محسوب می شود و می تواند آینده ی فرد را از نظر شغلی و اجتماعی تحت تاثیر قرار دهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *