انواع مواد اعتیاد آور - بخش دوم

انواع مواد اعتیاد آور – بخش دوم

اعتیاد به کوکائین

یکی از خطرناک ترین موادی که امروزه وارد کشور می شود کوکائین نام دارد. اعتیاد به کوکائین نوع دیگری از اعتیاد افراد به مواد مخدر می باشد. کوکائین یک محرک بسیار اعتیاد آور است و در واقع محرکی است که بیشترین سوء استفاده مصرفی را در آمریکا داراست. همچنین این ماده به عنوان “کوک” نیز شناخته می شود. مصرف کنندگان کوکائین ولع شدیدی را برای مصرف مجدد این ماده در خود حس می کنند که این امر کار را برای ترک این ماده سخت تر می کند. مصرف این ماده موجب عوارض خطرناکی مانند فشار خون بالا و افزایش ضربان قلب می شود که می تواند به حمله قلبی یا سکته مغزی منجر شود.

مواد توهم زا

PCP، گرد پریان و LSD از معروف ترین مواد توهم زا به شمار می آیند. این مواد باعث اختلال در عملکرد مغز و اعصاب شده و می توانند غرایز، خلق و خو و میل طبیعی افراد را تغییر دهند. از عوارض مصرف این مواد می توان به عدم تعادل و هماهنگی، نارساگویی، اضطراب، افسردگی، تشنج، کما، کندی سخن، تنفس کند و نارسایی قلبی اشاره کرد. اگرچه اثرات این مواد مخدر معمولا غیر قابل پیش بینی است اما بطور معمول سریع ترین تاثیر را برروی سیستم عصبی گذاشته و می توانند باعث مرگ فوری در فرد شوند.

اعتیاد به مسکن ها

از جمله این مسکن ها می توان به هروئین، مورفین و دمیرول اشاره کرد. مصرف این داروها معمولا در فرد حس رضایت مندی، سرخوشی، و خوشحالی به وجود می آورد و به اصطلاح یک حس شنگولی به فرد دست می دهد که گاهی اوقات ممکن است موجب بروز رفتارهای غیر منطقی در فرد شود. این مواد می توانند باعث خواب آلودگی یا کسالت، تهوع و استفراغ شوند.

داروهای بدون نسخه

اعتیاد به داروهای بدون نسخه نوع دیگری از اعتیاد افراد به مواد مخدر می باشد. به دارویی که تهیه آن نیاز به نسخه پزشک ندارد، داروهای بدون نسخه گفته می شود. دسترسی به این داروها آسان می باشد و مصرف آنها در بین نوجوانان و جوانان به طور گسترده ای شیوع پیدا کرده است. کسالت و خواب آلودگی های ناشی از مصرف شربت های سرفه و آنتی هیستامین ها اغلب بدلیل سوء مصرف این داروها می باشد.

حقایق

– سالانه تقریبا ۲ میلیون نفر از معتادان به مواد مخدر در برنامه های درمانی مواد مخدر در ایالات متحده پذیرفته می شوند. تقریبا نیمی از این پذیرش ها برای اعتیاد به الکل صورت می گیرد.

– اغلبِ معتادان مواد مخدر در ایالات متحده از داروهای تجویزی استفاده می کنند. حدود ۲۰ درصد از نوجوانان در سنین نوجوانی از داروهای تجویزی برای اعتیاد خود استفاده کرده اند.

– پرمصرف ترین ماده ی استعمالی در ایالات متحده ماری جوانا می باشد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *