آیا هزینه برای ترک اعتیاد به صرفه است ۱ (۲)

آیا هزینه برای ترک اعتیاد به صرفه است؟

آیا هزینه برای ترک اعتیاد به صرفه است؟

اگر کشور خود را ایالت متحده ی آمریکا فرض کنید، مصرف مواد مخدر سالانه هزینه ای معادل ۶۰۰ میلیون دلار روی دست دولت می گذارد و ترک اعتیاد می تواند این هزینه ی سنگین را تا حد زیادی کاهش دهد چون قرار است ما مردم به شکل مالیات و عوارض این هزینه ها را پرداخت کنیم و در این صورت این ۶۰۰ میلیون دلار می تواند صرف هزینه های دیگری شود مثل تامین رفاه و ایجاد فضای سبز.

هزینه ای که شما برای ترک اعتیاد می کنید، باعث کاهش بسیار زیادی در هزینه های سلامت و اجتماعی شما می شود؛ ممکن است شما هزار دلار خرج کنید و اعتیاد را درمان کنید اما هزینه ای که در غیر این صورت سالانه خرج تامین مواد و درمان خود می کردید، ممکن است چند برابر بیشتر از این هزار دلار باشد (فارغ از هزینه های درمانی و پیشگیرانه ی دولت).

به عنوان مثال متوسط هزینه ی تامین متادون ۴۷۰۰ دلار برای هر بیمار است اما یک سال زندانی شدن فرد بدلیل ارتکاب جرم بیشتر از ۲۴۰۰۰ دلار هزینه به بار می آورد. طبق آماری که دولت ارائه می دهد، هر دلار هزینه ای که صرف درمان اعتیاد می شود ۴ تا ۷ دلار نرخ بازگشت سرمایه در کاهش جرایم مربوط به اعتیاد با خود به همراه دارد (همچنین هزینه های دیگری چون تامین اجتماعی، برقراری عدالت و امنیت، کاهش آمار دزدی ها، کاهش  زندانی ها و هزینه های ناشی از زندانی شدن معتادان و…).

برخی هزینه ها ماهیت شان هزینه است اما در حقیقت نوعی سرمایه گذاری محسوب می شوند و در آینده ی نزدیک یا دور به شکل های مستقیم و غیر مستقیم تاثیرات بازگشت سرمایه ای خود را نشان می دهند. فرض کنید فردی همچنان به اعتیاد خود ادامه می دهد؛ این فرد به صورت روزانه به دنبال تامین مواد، در بهترین حالت از محل ذخیره و سرمایه ی خود مواد مورد نیازش را تامین می کند.

از سوی دیگر ممکن است برای تامین مواد مورد نیاز خود دست به اقدامات غیر قانونی چون دزدی و رفتارهای هنجار شکنانه بزند. وقتی فرد درمان شود نه تنها هزینه های شخصی فرد در این زمینه ذخیره و به اصطلاح در آن صرفه جویی می شود، بلکه هزینه هایی که در همین راستا سربار دولت می باشند نیز کاهش یافته و برای دولت هم نوعی کاهش هزینه محسوب می شود. پس از این رو است که ترک اعتیاد نوعی سرمایه گذاری محسوب می شود و نمی توان آن را هزینه ملزوم کرد.

درمان اعتیاد باعث کاهش مصرف مواد مخدر شده و هزینه های متعاقب آن چون هزینه های سلامت و اجتماع نیز کاهش می یابد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *